Миші з 3d-надрукованими яєчниками дали здорове потомство

Новини та проекти
Яєчники з желатиновими каркасами одного дня можуть допомогти відновити ендокринну функцію у молодих пацієнтів з раком та лікувати безпліддя

Дослідники повідомили, що безплідні миші змогли народжувати після імплантації штучних 3d-надрукованих яєчників. Є надія, що оваріальний біопротез стане “яєчником майбутнього”. Але науковці попереджають, що такі процедури для людей все ще далеко у майбутньому.

Вчені використали 3D-принтер, щоб збудувати підтримувальні елементи для органів. Вплітаючи шари желатину, вони створили крихітні (15 х 15 мм) яєчники на скляних пластинках. Потім дослідники перевірили каркаси, вбудувавши в них фолікули, — крихітні мішечки, що складаються з клітин, які секретують гормони та містять дозріваючі яйцеклітини.

Було зроблено припущення, що найтісніші переплетення сприяють найвищим показникам виживання. Тому дослідники вилучили крихітні кола з маленьких щільно сплетених структур і отримали яєчники з 40-50-а фолікулами. Потім сім справжніх мишачих яєчників замінили на біопротези.
3д печать яичников для мышей
Фолікули на каркасах були в стані приєднатися до кровоносної системи мишей вже за тиждень. Врешті ці яєчники змогли продукувати яйцеклітини так само, як і справжні.

Мишам дозволили спарюватися, і з семи мишей, яким пересадили яєчники, троє народили здорове потомство. Лактація теж проходила нормально, а це означає, що фолікули в яєчниках виробляли необхідну кількість гормонів.

Система опирається на спеціальний желатин або гідрогель, розроблений достатньо міцним, щоб піддаватися впливу під час операції, але й досить пористим, щоб пропускати яйцеклітини.

Більшість гелів досить слабкі, оскільки у складі в них в основному вода і це спричиняє руйнування. Але ми виявили температуру желатину, яка дозволяє йому бути самопідтримувальним, не руйнуватися. Таким чином можна буде побудувати декілька шарів. Дотепер нікому не вдавалося друкувати желатин з такою високоточною і самопідтримувальною геометрією,

зазначає Раміла Шах, вчена та авторка дослідження.

Вчені були здивовані позитивним результатом експерименту з першої спроби. Тепер вони зацікавлені в створенні другої версії яєчника, що матиме пори різного розміру, які можуть містити фолікули різних стадій зрілості.Мета проекту — мати змогу відновлювати фертильність та екдокринне здоров’я у молодих пацієнтів, хворих на рак, які були стерилізовані під час лікування. Відновивши пацієнтам нормальний рівень гормонів, можна буде допомагати їм вступати у період статевого дозрівання. Це також принесе користь кісткам та серцево-судинній системі.

Проте цей етап ще далеко попереду. Людські яєчники набагато більші за мишачі, і людські фолікули розвиваються швидше. Каркаси також будуть змушені приймати набагато більші кровоносні судини — проблема, з якою стикаються усі спроби 3d-друку штучних органів та тканих різних типів.

Тепер дослідники планують імплантувати штучні яєчники міні-свиням, оскільки для них потрібні більші біопротези. А також менструальний цикл свиней більш схожий з людським, ніж мишачий.

Оригінал публікації

Коментарі 0

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.